Den smukke Alulna sweater er designet af Anne Ventzel. Trøjen er lun og blød strikket i Frisenvangs håndspundne Royal/babyalpaka.
ALUNA SWEATER er en blød sweater med et fremtrædende mønster over bærestykket. Der slås op med italiensk opslag og strikkes en halskant i drejet rib. Derefter strikkes flerfarvestrik ned over bærestykket. For at skabe rummelighed og god pasform over ryggen, strikkes der vendepinde, inden arbejdet deles til ærmer og krop.
Størrelser
Størrelser: 1 (2) 3 (4) 5 (6) 7 (8)
Overvidde: 93 (98) 105 (114) 119 (126) 131 (142) cm
Længde: 53 (54) 56 (57) 58 (59) 60 (61) cm
Kort ærmelængde: 9 (9) 9 (9) 9 (9) 9 (9) cm
Lang ærmelængde: 43 (44) 45 (45) 46 (46) 46 (46) cm
Ærmevidde: 37 (37) 38 (39) 41 (42) 43 (44) cm
Garnpakken indeholder Frisenvang garn med løbemeter 250-300 pr. 100 gram i dine valgte farver. Se evt. Frisenvangs garner her inden du vælger farver til dit strikkesæt. Det relativt tynde garn gør, at dette bliver en relativt let sweater, perfekt til alle årstider enten med en top under, under en jakke eller over en tætsiddende langærmet bluse. Modellen på billederne strikket i Frisenvang er med korte ærmer. Anne Ventzels opskrift har også en version med lange ærmer. Du kan vælge din Frisenvang garnpakke med korte eller lange ærmer.
NB. Du skal selv købe strikkeopskriften til Aluna Sweateren. Kan købes på Anne Ventzels hjemmeside
Bemærk:
Frisenvangs garn spindes i hånden og uden tæller. Dette betyder, at tykkelsen er fastsat efter et skøn. De angivne løbemeter er således estimerede, hvorfor vi ikke kan garantere 100%, at der er de angivne meter i et fed.
Håndspindningen kan betyde, at garnet kan variere i tykkelse og den måde det er spundet på er heller ikke altid helt ens fra fed til fed. Både de naturfarvede- og plantefarvede garner kan svinge i farven fra den enkelte produktion og også fra fed til fed. Vi bestræber os altid på at sammensætte din ordre med garnfed, der er så ensartede som muligt, men da Frisenvanggarn er unika produkter, bytter vi ikke garn pga. evt. forskel i farve eller tykkelse. Der er dog flere “fif”, der kan bruges for at udligne evt. forskelle, det er derfor vigtigt at gennemlæse det materiale med gode råd, der bliver sendt med garnet. Se desuden flere gode råd i vores Q&A afsnit.
Vær opmærksom på at det plantefarvede garn kan smitte af på hænderne, når du strikker med det. Dette skyldes, at vores naturgarn er behandlet med naturlig allumiumsten og natron som bindemiddel, hvilket dog ikke er helt så effektivt som konventionelt fremstillede farvebindere. Vi har erfaret, at afsmitning typisk forekommer ved de første 2-3 vaske, vask derfor det strikkede separat. Vi anbefaler af denne grund ikke at strikke mønstre med off-white og planetfarvet Frisenvang garn sammen.
Når du køber Frisenvangs naturgarn bidrager du til at bedre vilkårene for familier i Andesbjergene, som lever under fattigdomsgrænsen. Se mere under Den gode sag.